Колектори в законі

Як далеко можуть зайти колектори, стягуючи заборгованість?

До мене, як адвоката, звернувся клієнт, який попросив допомогти оскаржити рішення банку, яке полягає в незаконному, на його думку, піднятті відсоткової ставки за кредитом. Не будемо в цій статі аналізувати правову природу такого збільшення суми кредиту, а лише обговоримо методи роботи банку (колекторських компаній), що стосуються стягнення заборгованості з клієнтів.

Більшість банків при виникненні боргу передають справу клієнта колекторській компанії або мають у штаті колекторів, які працюють із боржниками.

Працювати колектори починають із телефонних дзвінків. Можуть представити себе працівниками банку, а можуть перейти одразу до погроз, звертаючись на «ти». Телефонують із різних номерів, погрожують оприлюднити заборгованість у соціальних мережах, лякають повідомити роботодавців щодо невиконання ваших фінансових зобов’язань перед банком тощо. Якщо ви не виконали вимог колекторів, вони переходять до бомбардування клієнта листами на електронну адресу та повідомленням на мобільні месенджери (вайбер, телеграм, тощо.)

Наводжу одну із цитат повідомлень, які надходили клієнту: «Так, як позицію банку Ви не почули і проігнорували попередження банк змушений діяти уже не дистанційно! Документи на передачу справи колекторській компанії готові! Але фінансові компанії мають право змінювати умови договору (збільшувати відсоткову ставку та комісію за обслуговування кредиту), тому сума буде більшою!! У даної структури є своя індивідуальна  методика повернення коштів, яка є ефективною(усі позичальники у короткий термін повертають суму до закриття) ! За їхні дії банк нести відповідальності не буде!  Крім того, банк передаватиме дані усіх контактних осіб, яких теж залучатимуть до розшуку та процесу стягнення коштів! У Вас є час 24.12 до 15 год  на оплату суми кредиту! Проігноруючи, процес буде незворотнім».

Наводжу одну із цитат звернень до роботодавців боржника: «Доброго дня, це « Банк». Ваш працівник проігнорував всі вимоги банку! ПЕРЕДАВАЙТЕ, що у нього є час на добровільну оплату. В іншому випадку Служба безпеки Ідея банку здійснила перевірку та знайшла у соціальних мережах його рідних. Термін на оплату боргу 16.12 до 17:00 год. В іншому випадку його друзі будуть знати, і бачити по місцю проживання та у соц. мережах фото-повідомлення ,що працівник являється боржником банку! Зіпсована репутація та фінансові проблеми гарантовані. також відбудеться занесення в чорний список УСІХ банків України. Терміново нагадайте йому про оплату боргу згідно домовленості».

Якщо ви зіштовхнулися з такою ситуацією, то будете отримувати сотні дзвінків від невідомих осіб, з вами будуть зневажливо розмовляти, звертаючись на «ти», близькі друзі будуть отримувати листи вищезазначеного змісту, вам будуть погрожувати зверненням в органи МВС, прокуратуру, СБУ. Тобто банк за допомогою колекторів буде здійснювати психологічний тиск для отримання коштів, які, на думку працівників установи, ви заборгували.

Як цього уникнути?

Думаю, що непотрібно писати про те, що дії банку та колекторів є незаконними, про що останні, звичайно, розуміють, тому телефонують та відправляють свої погрози з номерів, які не мають прив’язки ні до банку, ні до колекторів, а тому притягнути винних осіб до відповідальності є вкрай важко.

Найкращий варіант укласти договір з адвокатом, адвокатською компанією або адвокатським об’єднанням. При розмові з банківським працівником, колектором або невідомою особою, яка намагається чинити психологічний тиск, ви повідомляєте, що уклали договір про надання правової допомоги з даного питання, і даєте номер телефону адвоката. Будь-які погрози останньому можуть бути кваліфіковані як втручання в діяльність захисника, у такому випадку винний працівник буде притягнений до кримінальної відповідальності.

Не залишайтесь наодинці з працівниками банку  та колекторськими компаніями. Звертайтесь у нашу адвокатську компанію, яка має багаторічний досвід в оскарженні незаконних нарахувань зі сторони банківських установ. Ми зупинимо свавільні дії колекторів та допоможемо оскаржити в суді збільшення відсотків по кредиту чи будь-яке збільшення кредитної суми.