Бути чи не бути фрілансером

Дивлюсь на схід сонця над океаном через панорамне вікно свого затишного бунгало. Перед початком роботи планую випити безалкогольний коктейль на пляжі. З нетерпінням очікую оплату на свій рахунок за виконану роботу. Так мала б починатись розповідь кожного фрілансера. Реалії дещо інші.

Фрілансер – це позаштатний працівник, вільний митець, який наймається для виконання певної (тимчасової) роботи. Не плутаєм фріланс і власний  бізнес – це не тотожні поняття!

Працюючи офісним клерком, завжди хотів стати фрілансером (цей термін вперше згадується в художньому творі Вальтера Скотта «Айвенго», що означає вільний списоносець-лицар). У сучасному світі фрілансер – це вільний працівник. Треба розуміти, що поняття фрілансер означає перш за все незалежність. Можуть бути спеціалісти, яким достатньо мати комп’ютер та доступ до всесвітньої мережі, і можна виконувати свою роботу віддалено (програмісти, дизайнери, художники, копірайтери тощо), а є інша категорія працівників, які теж є незалежні, але потребують виконання додаткової роботи, наприклад, зустріч із клієнтом чи відвідування якогось певного закладу для виконання роботи (юристи, бухгалтери, аудитори, зварювальники, теслярі, скульптори тощо). Звичайно, другій категорії важче, навіть я би сказав, що це близько до неможливого, робити свою роботу, знаходячись у номері готелю в Тайланді, а втім, вони є також фрілансери.

А тепер перейдемо до роздумів на тему, чи добре бути незалежним від постійного роботодавця. На мою думку, не має значення сфера вашої діяльності (професія), кожен із нас може працювати самостійною. Працюючи фрілансером, ми самі визначаємо з ким працювати, де працювати, коли працювати. Плануючи роботу фрілансера, потрібно звернути увагу на три моменти: фактичний, юридичний та психологічний.

Фактичний момент

Необхідною умовою є клієнти на ваші вміння, які готові платити гроші. Обдумуючи свою незалежність, потрібно звернути увагу на кількість замовників, які будуть готові з вами співпрацювати, або знати, де можна знайти людей, які обміняють свої кошти на ваш талант. В інтернеті існує безліч сайтів із пропозиціями (біржі) для фрілансерів, де, присвятивши певний час, можна знайти категорію роботодавців. Можливо створити власний сайт і самостійно просувати надання своїх послуг. У будь-якому випадку пошуком клієнтів доведеться займатись самостійно. Якщо, працюючи за трудовою книжкою, ви «відсиділи» від дев’ятої ранку до шостої вечора, і,  незалежно від виконаної роботи отримали заробітну плату, то із самостійним заробітком потрібно розуміти, що ви є і рекламний агент, і бухгалтер,  і менеджер з продажу свого продукту, і SEO фахівець, і виконавець.

Юридичний момент

Потрібна «обкладинка» (організаційно-правова форма) для здійснення підприємницької діяльності. Як варіант (без створення юридичної) можна зареєструвати фізичну особу-підприємця (ФОП), навіть протягом години в онлайн-режимі (на офіційному сайті Мінюсту), або все ж таки створити юридичну особу (приватне підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю тощо). Ще можливий варіант, де ви, як фізична особа, надаєте послуги без сплати будь-яких податків. Цей варіант я б не радив, оскільки держава посилила контроль над переказами між картками фізичних осіб, і рано чи пізно ви попадете під фінансовий моніторинг, що може потягнути за собою сплату податків з отриманих сум (19,5%) та нарахування штрафних санкцій. Найкращий варіант – це реєстрація ФОП і перехід на спрощену систему оподаткування зі сплатою  п’яти відсотків (залежить від вибраної групи платників) від всіх надходжень на рахунок ФОП.

Психологічний момент.

Подорожуючи із наплічниками, я познайомився з парою туристів, які були програмістами і якийсь час працювали вдома, а потім влаштувались на роботу.  І я, мріючи про фріланс, розпитував, а як же це було. І відповідь дещо мене розчарувала (а я на той час був «офісним планктоном»). Колишні фрілансери розповіли, що вдома працювати їм не приносило жодного задоволення, оскільки хатні справи відволікали, часу на роботу залишалось зовсім мало, і було важко мотивувати себе до роботи, що призводило до порушення термінів виконання зобов’язань. Офісним працівникам такі проблеми невідомі, так як більшість з них отримують кошти за відпрацьовані години, а не кінцевий продукт. На мою думку, пара колишніх фрілансерів зіштовхнулась із неготовністю правильно планувати свій час, невмінням ділити день на робочі та домашні години, лінню, прокрастинацією та невмінням себе мотивувати. Не буду зупинятись на тому, що потрібно зробити для мотивації, адже в просторах інтернету є безліч технік, які ви можете використати  (наприклад, правило п’яти хвилин).

 

Що обрати: роботу віддалено чи роботу в штаті? Вибір, залежно від різних обставин, кожен повинен зробити самостійно. Необхідно зважити всі за та проти. У першу чергу потрібно розуміти, що робота в офісі набагато простіша: вам достатньо бути вузьким спеціалістом своєї справи, відпрацювати певний час із оплачуваними відпустками, лікарняними, абонентськими квитками в тренажерний зал, тринадцятими зарплатами тощо. Фрілансер повинен продумати все самостійно, починаючи від пошуку клієнта і закінчуючи сплатою податків від отриманого заробітку. Відомий французький  письменник-мислитель Шарль-Луї де Монтеск’є́ писав: «Добре роблять тільки те, що роблять, будучи вільними».